Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin

MOD Krasocin i „Aplauz” we Francji

18 sierpnia 2017

W dniach 04-07 sierpnia 2017 w miejscowości Digne Les Bains we Francji odbył się 71. Festiwal Lawendy (71ème Corso de la Lavande), w którym Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin wraz z Grupą Taneczną „Aplauz”miała okazję uczestniczyć razem z sześcioma innymi zespołami z Węgier, Ukrainy, Francji i Włoch.
Po długich godzinach podróży nasi muzycy nie odpoczęli zbyt długo, ponieważ zaraz w piątek o godzinie 21:00 zaprezentowali się podczas oficjalnego rozpoczęcia festiwalu na głównym rynku. Poprowadzili oni przemarsz ulicami miasta, który zakończył się niesamowitym pokazem sztucznych ogni.
Kolejny dzień rozpoczęła próba musztry i utworów do wspólnego wykonania przez wszystkie orkiestry w hali widowiskowej. W tym samym miejscu wieczorem odbył się główny koncert Festiwalu. Nietuzinkowe prezentacje zespołów zostały hojnie wynagrodzone brawami przez licznie zgromadzoną francuską publiczność. Występ naszej orkiestry zdobył szczególne uznanie wśród widowni. Koncert zakończył się odegraniem przez wszystkie orkiestry utworów przeznaczonych do wspólnego wykonania.
Niedziela okazała się bardzo pracowitym dniem. Już wczesnym rankiem nasi muzycy udali się na rynek główny, by zaprezentować się publiczności w krótkim koncercie i przemarszu, który pomimo niesprzyjającej pogody został odebrany bardzo pozytywnie. Pierwsza parada ulicami miasta miała miejsce w niedzielny wieczór. Wtedy to swoje przemarsze i krótkie występy prezentowały wszystkie zespoły. Urozmaiceniem okazały się okazałe platformy przygotowane przez wolontariuszy Festiwalu.
Ostatni dzień Festiwalu rozpoczął się wspólnym muzykowaniem z wszystkimi artystami przy budynku stołówki. Niesamowita atmosfera i miłość do muzyki pochłonęła wszystkich. Tam też każdy zespół otrzymał podziękowania i okolicznościowe pamiątki udziału w imprezie. Po zjedzonym obiedzie muzycy udali się na rynek by po raz ostatni poprowadzić niesamowity korowód ulicami miasta, który był podsumowaniem całego wydarzenia. Dziesiątki tysięcy widzów przybyło do centrum Digne Les Bains, żeby podziwiać i oklaskiwać występy wszystkich artystów, co dodawało im jeszcze większej siły i ochoty do prezentowania swoich umiejętności.
Wtorek był dniem wyjazdu na zasłużony odpoczynek do miejscowości Antibes w pobliżu miasta Cannes, gdzie odbywają się jedne z najważniejszych Festiwali Filmowych. Po podróży nasi muzycy udali się na plażę , by podziwiać niesamowite widoki i zanurzyć się w ciepłych wodach Morza Śródziemnego.
Następnego dnia nasi artyści wybrali się na wycieczkę po Cannes. Rozkoszowali się pięknem miasta i zwiedzili najważniejsze miejsca, z których ono słynie.
Czwartek był finalnym dniem wypoczynku we Francji. Nasza młodzież cały dzień spędziła na plaży, żeby po raz ostatni korzystać z kąpieli w wodach Lazurowego Wybrzeża i cieszyć się przepięknym zachodem słońca nad francuskimi górami.
W piątek muzycy pożegnali słoneczną Francję i wyruszyli do Polski. Po blisko 30-godzinnej podróży szczęśliwie dotarli do Krasocina.
Kierownikiem wyjazdu był Tomasz Tatar, a opiekunami Iwona Dusza, Agnieszka Stachura i Aleksandra Górecka.

Wyrazy wdzięczności dla organizatorów Festiwalu za zaproszenie i francuskiej publiczności za fantastyczne przyjecie.

Władzom Gminy Krasocin, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego, Starostwu Powiatowemu we Włoszczowie, Burmistrzowi Buska Zdroju Waldemarowi Sikorze oraz Posłowi na Sejm RP Krystianowi Jarubasowi za pomoc finansową .

W imieniu całej Orkiestry i Mażoretek serdeczne podziękowanie naszemu kapelmistrzowi- Leopoldowi Kwapiszowi za ogrom pracy i poświęcenia związanego z przygotowaniem wyjazdu jak i niezapomnianego pobytu we Francji.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego pobytu: GALERIA