Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin

MUZYCZNY WEEKEND MOD OSP KRASOCIN w Ameliówce

6 grudnia 2018

 

Zakończenie pełnego sukcesów sezonu koncertowego nie oznacza odpoczynku dla orkiestrantów z Krasocina. Ostatni weekend minął im pod znakiem intensywnych treningów muzycznych oraz uświetnienia lokalnej uroczystości.

W miniony piątek 30 listopada orkiestra uczestniczyła w obchodach święta górników Barbórka organizowanych przez zakład wapienniczy Lhoist Bukowa. Korowód świętujących przemaszerował od zakładu ulicami Bukowej do miejscowego kościoła, gdzie odbyła się msza święta w intencji górników.

Zaraz po zakończeniu oficjalnej części krasocińscy muzycy rozpoczęli przygotowania do wyjazdu na muzyczne, cykliczne już warsztaty do Ameliówki. Piątkowy wieczór minął na zakwaterowaniu w pensjonacie oraz przygotowaniu sal do ćwiczeń. W późnych godzinach wieczornych na miejsce dotarł również gość specjalny, kapelmistrz Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lotniczych w Poznaniu, mjr Paweł Joks.

Sobotnie muzykowanie rozpoczęło się od odprawy organizacyjnej, podczas której kapelmistrz L. Kwapisz przedstawił przebieg weekendowych warsztatów. Zaraz po zapoznaniu uczestników z planem zajęć rozpoczęły się zajęcia sekcyjne, prowadzone przez specjalnie na tę okazję zaangażowanych instruktorów: sekcja fletów – Jan Dobrowolski, klarnetów – dr Mariusz Barszcz, trąbek – Zbigniew Pasieka, waltorni – Marcin Czajkowski, puzonów i sakshornów – Michał Dudkiewicz, tub – Krzysztof Gajda, saksofonów – mjr Paweł Joks, perkusji – Dawid Malicki. Warto nadmienić, że zaproszeni goście to muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, a jednocześnie wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Ogólnego przebiegu prób sekcyjnych doglądał kapelmistrz krasocińskiej orkiestry.

Po zakończeniu zajęć sekcyjnych odbyła się próba całości orkiestry z udziałem instruktorów pod batutą kapelmistrza Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lotniczych w Poznaniu, majora Pawła Joksa. Był to niezwykły pokaz kunsztu pracy dyrygenckiej nad utworami.

Po intensywnych ćwiczeniach sekcyjnych swój udział w warsztatach zakończyli zaproszeni instruktorzy. Odbyły się natomiast próby orkiestry podzielonej na dwie grupy: instrumentów blaszanych i drewnianych oraz perkusyjnych, prowadzone przez gościa z Poznania.

Niedziela również minęła muzykom pod znakiem intensywnych treningów muzycznych. Pierwszym punktem dnia był koncert dla personelu i gości hotelu w ramach podziękowania za wspaniałe przyjęcie. Muzycy mieli okazję dać popis swoim umiejętnościom m. in. przed licznym gronem przedstawicieli służby zdrowia województwa mazowieckiego, wypoczywających w Ameliówce. Pod batutą kapelmistrza Leopolda Kwapisza orkiestra wykonała kilka utworów ze swojego stałego repertuaru, po czym przewodnictwo przejął mjr Joks. Muzycy dyrygowani przez gościa zaprezentowali utwór „Storm in sunshine” oraz utwór z filmu „Nędznicy. Les Miserables”. Koncert został nagrodzony gromkimi owacjami, publiczność była zachwycona poziomem artystycznym krasocińskich orkiestrantów.

Warsztaty zakończyły się próbą całej orkiestry oraz podziękowaniami ze strony gościa z Poznania za zaproszenie. Mjr Joks wyraził ogromne uznanie dla orkiestry za muzyczny poziom, jaki prezentuje oraz nienaganną organizację warsztatów.

Muzycy pragną podziękować hotelowi Ameliówka za gościnę i wspaniałą obsługę. Ponadto, wyrazy uznania kierują do gościa specjalnego, mjr P. Joksa oraz wszystkich instruktorów. Słowa podziękowania orkiestra wyraża również dla opiekunki Aleksandry Góreckiej oraz kapelmistrzowi Leopoldowi Kwapiszowi za całość organizacji i przygotowanie kolejnych już udanych warsztatów.

Koszty przedsięwzięcia zostały pokryte ze środków Urzędu Gminy Krasocin oraz funduszy własnych orkiestry.

Zajęcia z mjr Pawłem Joksem oraz dr Mariuszem Barszczem odbyły się w ramach projektu Aktywacja Edukacji Orkiestrowej. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach niniejszego projektu w maju z sekcją trąbek zajęcia prowadził Jakub Waszczeniuk – muzyk m. in. Symfonia Varsovia. W najbliższą sobotę z sekcją saksofonów spotka się wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi – Łukasz Wójcicki.