Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin

Zmarł były Prezes OSP Krasocin

29 kwietnia 2019

W środę 24 kwietnia 2019r. odszedł na wieczny spoczynek honorowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie druh Jan Robak, s. Antoniego, przeżywszy niespełna 90 lat.

W szeregi OSP Krasocin wstąpił po II wojnie światowej, a przez druhów z jednostki wyróżniony został szybko, zostając w 1957r. sekretarzem Komisji Rewizyjnej. Kilka lat później stanął na czele Zarządu OSP Krasocin. Funkcję Prezesa Zarządu krasocińskiej jednostki sprawował w latach 1961-1978.

Druh Jan przez lata był niekwestionowanym autorytetem w naszej jednostce. Pierw, jako członek czynny, później honorowy. W ostatnich latach z powodów zdrowotnych nie angażował się w działalność jednostki. Potrafił współpracować z szeregiem osób w jednostce, w tym naczelnikami Dydakiem Dymańskim, a później Zdzisławem Włodarczykiem. W 1978r. funkcję prezesa objął po nim druh Stefan Ziętal (zm. W 2012r.).

Wielokrotnie odznaczany, ostatnio w 2017r. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa przyznanym mu po raz drugi (w jego imieniu medal odebrała żona Marianna). Było to jedno z ostatnich odznaczeń tej rangi przyznane przez Zarząd Główny Związku OSP RP. W ostatniej drodze towarzyszyły druhowi Janowi poczty sztandarowe z OSP Krasocin, Sułków, Ostrów oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin.

Cześć jego pamięci!

Poczty sztandarowe i Orkiestra podczas pochówku Jana Robaka

Jan Robak (trzeci z lewej) w poczcie sztandarowym (ok.. 1960r.)