Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin

Piotr Kuśmierczyk z nagrodą Starosty Włoszczowskiego

18 grudnia 2019

Piotr Kuśmierczyk – nestor krasocińskiej orkiestry dętej otrzymał 17 grudnia 2019 roku nagrodę Starosty Włoszczowskiego w zakresie upowszechniania i ochrony kultury. Uroczystość odbyła się w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie podczas corocznego koncertu świątecznego.

Piotr Kuśmierczyk to najstarszy stażem instrumentalista Orkiestry Dętej z Krasocina, do której wstąpił już w 1975r. Wychowanek tejże orkiestry; grał na kilku instrumentach muzycznych – kornecie, saksofonie, sakshornie, tubie, a od 20 lat jest puzonistą. W połowie lat ’90 przygotowywał muzycznie krasocińskich muzyków do przeglądów orkiestr dętych, osiągając największy sukces w 1995r. otrzymując na przeglądzie wojewódzkim w Wiślicy nominację do Międzywojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP. Przez lata ’90 dbał również w orkiestrze o pozyskiwanie nowego repertuaru, był współredaktorem książek nutowych krasocińskiej orkiestry, zajmował się transpozycją.

Pasję muzyczną wyniósł z domu – jego ojciec Stefan był wieloletnim członkiem orkiestry. Piotr Kuśmierczyk mimo podjęcia pracy zawodowej, a tym samym zmiany miejsca zamieszkania na Kielce, nigdy nie zaprzestał regularnej gry w Krasocinie. Swoje umiejętności podnosił w kolejnych kieleckich zespołach muzycznych oraz orkiestrach dętych, w tym zakładowych FSS Polmo – SHL, ISKRA, Orkiestra Kolejowa. Wspierał również szereg amatorskich orkiestr dętych regionu.

Od 2013r. jest instruktorem szkółki muzycznej krasocińskiej orkiestry. Z krasocińską orkiestrą święci kolejne tryumfy na krajowych i międzynarodowych festiwalach orkiestr dętych.

O nagrodę wnioskowała Ochotnicza Straż Pożarna w Krasocinie z inicjatywy Radnego Powiatu Włoszczowskiego, jednocześnie kapelmistrza orkiestry – Leopolda Kwapisza.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie