Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin

Odeszli z szeregów OSP Krasocin

31 października 2021

Od początku pandemii pożegnaliśmy wyjątkowo liczebną grupę druhów związanych z OSP Krasocin. Pamiętamy o nich i dziękujemy za służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej, kultury muzycznej, a także całej społeczności lokalnej.

Wśród zmarłych w ostatnich dwóch latach druhów są:

Zdzisław Włodarczyk

Dh Zdzisław Włodarczyk był wieloletnim naczelnikiem OSP Krasocin (1972-2001). To jeden z najbardziej zasłużonych strażaków w całej historii krasocińskiej jednostki. Wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższym odznaczeniem dla strażaka ochotnika – Złotym Znakiem Związku. Jego ojciec – Józef był naczelnikiem OSP Krasocin w okresie objęcia patronatu straży nad Orkiestrą.

Marian Włodarczyk

Dh Marian (rocznik 1933) był członkiem wspierającym OSP Krasocin, rodzinnie silnie związany z OSP Krasocin (ojciec i brat byli naczelnikami OSP Krasocin). Dh Marian Włodarczyk większość życia związał z Krakowem, gdzie wyjechał w 1956 roku. Po powrocie w 2002 roku zaangażował się przede wszystkim w działalność kombatancką. Został Prezesem Zarządu Gminnego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. mjr Hubala w stopniu st. sierż. Kilka lat temu przekazał OSP swoje wspomnienia z powojennej odbudowy remizy.

Józef Maciejewski

Dh Józef (rocznik 1935) był członkiem Orkiestry (kornet) w latach 1969 – 1974.

Bogdan (Zbigniew) Lubasz

Dh Zbyszek (rocznik 1951) był członkiem Orkiestry (helikon, bęben) w latach 1995 – 2003. Brał udział w wielu uroczystościach lokalnych i przeglądach Orkiestr (m.in. Skalbmierz, Kazimierza Wielka). Przed sprowadzeniem się na Borowiec był członkiem Orkiestry OSP Małogoszcz. Jego wnuczka – Patrycja Siwek tańczy w Grupie Tanecznej „Aplauz”.

Bonifacy Kwapisz

Dh Bonifacy (rocznik 1942) był członkiem Orkiestry (saksofon altowy) w latach 2002-2005. Służył swym doświadczeniem w okresie zmiany pokoleniowej Orkiestry na początku XXI wieku jako instrumentalista od zawsze związany z orkiestrami i zespołami ludowymi Kielecczyzny, przede wszystkim Kapelą Jana Kwapisza z Gnieździsk. Do krasocińskiej Orkiestry zwerbował go jego bratanek – Leopold, obecnie kapelmistrz Orkiestry.

Mariusz Łapot

Dh Mariusz (rocznik 1973) nigdy nie wstąpił formalnie do OSP Krasocin. Od 2011 do 2020r. (z przerwą w latach 2018-2019) prezesował sąsiadującej jednostce OSP Mieczyn. Z krasocińskimi strażakami współpracował jednak niezwykle mocno. Do OSP Krasocin wprowadził swoje dzieci – Julitę (MDP) i Artura (członek Orkiestry).

Witold Mazur

Dh Witold był honorowym członkiem OSP Krasocin. Odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Stanisław Kozieł

Honorowy członek OSP Krasocin od zawsze związany z krasocińską jednostką; przez lata reprezentował ją m.in. w poczcie sztandarowym. Odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.