Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin

Tomasz Szymuś z MOD Krasocin

6 grudnia 2021

W dniach 19-21 listopada br. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin wzięła udział w warsztatach muzycznych, które na specjalne zaproszenie krasocińskich muzyków poprowadził Tomasz Szymuś, dyrygent i aranżer znany na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej oraz czołowi muzycy jego wyjątkowej orkiestry.

Maraton muzycznych treningów rozpoczął się w piątek zajęciami teoretycznymi
dyrygenta T. Szymusia z orkiestrą i trwał do późnych godzin wieczornych. Sobotni poranek rozpoczęły próby w sekcjach. W klasie saksofonu, trąbki i puzonu zajęcia prowadzili goście. Ćwiczenia w sekcjach tub, waltorni, sakshornów, perkusji, fletów i klarnetów nadzorowali instruktorzy stałe współpracujący z tą orkiestrą. Postępy muzyków i pracę instruktorów nadzorowali kapelmistrz naszej orkiestry oraz dyrygent T. Szymuś, który nieustannie udzielał orkiestrantom z Krasocina cennych uwag i sugestii związanych z pracą nad utworami.

Podczas warsztatów muzycy MOD zmierzyli się z takimi hitami, jak:

„Never ending story”

(arż. T. Szymuś),

„Mercury”,

„Jupiter” i „Castaldo”.

Od godz. 15:00 zajęcia odbywały się w połączonych sekcjach, podzielonych na instrumenty drewniane i blaszane, po czym nastąpiła próba całej orkiestry, trwająca do godz. 17:30. Zwieńczeniem sobotnich zmagań z muzyką był zapowiedziany przez prezesa OSP Krasocin godzinny koncert, który rozpoczął się o 18:00. Za pulpitem dyrygenckim można było zobaczyć głównego Gościa jak również kapelmistrza krasocińskiej orkiestry, którzy przekazywali sobie batutę pomiędzy kolejnymi utworami. Zgromadzona publiczność była pełna podziwu i zachwycona poziomem przygotowania oraz wykonaniem repertuaru. Niedzielne przedpołudnie upłynęło na kolejnych zajęciach prowadzonych przez dyrygenta T. Szymusia, po czym ekipa z Krasocina zaprezentowała gościom kilka utworów z repertuaru marszowego i musztrowego, kończąc tym samym weekendowe warsztaty. Warsztaty zorganizowano i przeprowadzono z wykorzystaniem środków własnych orkiestry, środków Powiatu Włoszczowskiego i Zadanie „Aktywacja Edukacji Orkiestrowej III” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Krasocin. Urząd Marszałkowski woj. Świętokrzyskiego odmówił wsparcia. Podziękowanie od orkiestry dla personelu hotelu „Ameliówka” za miłe przyjęcie, obsługę i pobyt.