3 maja w Krasocinie

5 maja 2017

Uroczyste przekazanie nowego wozu strażackiego dla OSP Krasocin

3 maja odbyło się uroczyste przekazanie samochodu pożarniczego marki MAN/STOLARCZYK 13.290 dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie. Zakup został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Przekazanie samochodu było częścią corocznego Dnia Strażaka w Krasocinie. Tradycyjnie rozpoczęło się mszą św. w kościele parafialnym celebrowaną przez ks. Proboszcza Jerzego Sikorę. Następnie strażacy udali się pod figurkę św. Floriana, gdzie złożono symboliczną wiązankę oraz odmówiona została okolicznościowa modlitwa.

Główne uroczystości odbyły się na szkolnym boisku wielofunkcyjnym w Krasocinie oraz placu strażackim przy starej remizie OSP. Przekazania samochodu dokonali finansujący zakup – z ramienia Województwa Świętokrzyskiego Sekretarz Województwa Bernard Antos oraz przedstawiciel Gminy Krasocin – Wójt Ireneusz Gliściński. Wśród obecnych gości byli również Z-ca komendanta PSP we Włoszczowie – mł. kpt. Andrzej Pacanowski, właściciel firmy STOLARCZYK Technologia Pożarnicza – Mirosław Stolarczyk, przewodniczący Rady Gminy Krasocin Rafał Chruściel.

Oprócz druhów OSP Krasocin, w tym m.in. Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Jednostki Operacyjnej, Orkiestry, „Aplauzu”, druhów OSP Ostrów, święto z dzielili ze strażakami przedstawiciele Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego (dowódca pocztu chor. Marian Włodarczyk), członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Krasocina (przewodnicząca Beata Rajek).

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń. Złotym Medalem po raz drugi został odznaczony dh Jan Robak s. Antoniego, były Prezes OSP Krasocin. To jedno z ostatnich odznaczeń tej rangi w kraju. W jego imieniu odznaczenie odebrała żona Maria. Medale za Zasługi dla Pożarnictwa odebrali nieobecni na zeszłorocznym jubileuszu dh Zbigniew Lichosik (srebro) oraz dh Michał Klimczyk (brąz). Za wysługę lat odznaczono druhów Czesława Klima i Witolda Mazura (50 lat) oraz Tomasza Nejmana (X lat). Złotą odznakę Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych otrzymał dh Jakub Wilk; srebrną druhny Angelika Świerczyńska, Paulina Lichosik oraz dh Dominik Mietelski,; brązową druhny Marta Klim, Sylwia Łapot, Katarzyna Pokrywa oraz druhowie Jakub Stawowski, Bartłomiej Simlat.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy został zakupiony dla OSP Krasocin przez Gminę Krasocin ze środków działania 4.1 RPO WŚ na lata 2014-2020. Całkowity koszt zakupu samochodu z częścią wyposażenia (m.in. motopompa szlamowa, aparaty powietrzne, agregat) wyniósł niespełna 790tys. zł, z czego dofinansowanie 591tys. zł (75%).

Zarząd OSP Krasocin składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji uroczystości, w tym członkiniom KGW z Krasocina, krasocińskiej szkole, urzędowi gminy. W imieniu wszystkich druhów dziękujemy za przesłane życzenia z okazji Dnia Strażaka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: GALERIA
(fot. Arkadiusz Sosnowski)