INFORMACJA O ORKIESTRZE

Orkiestra Dęta z Krasocina (woj. świętokrzyskie, pow. włoszczowski) jest jedną z najstarszych orkiestr dętych województwa świętokrzyskiego. Powstała w 1905 roku z inicjatywy proboszcza tutejszej parafii – ks. Teodora Urbańskiego. W 1926 roku patronat nad orkiestrą objęła Straż Ogniowa (dzisiejsza OSP). Orkiestra jako jedyna brała udział we wszystkich wojewódzkich (woj. świętokrzyskiego, wcześniej kieleckiego) przeglądach orkiestr OSP, od 2003 roku jest najlepszą orkiestrą dętą w regionie. Od 2005 roku przy Orkiestrze działa utworzona w Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie grupa taneczna „Aplauz”, której choreografem jest Iwona Dusza. Grupa działa pod patronatem OSP. Kapelmistrzem orkiestry od 2002 roku jest Bartłomiej Robak.
Największym sukcesem zespołu było zajęcie II miejsca w koncercie głównym (koncert + przemarsz) oraz I w konkursie musztry paradnej na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Płocku w 2015 roku. Obecna nazwa zespołu, którą posługuje się od 2002 roku brzmi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Krasocina.

O MIEJSCOWOŚCI

Najdawniejsze dzieje Krasocina giną w mrokach historii. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają VIII tysiąclecia p.n.e. Na znaleziska kultury komornickiej natrafiono na wydmie „Pola pożydowskie” w Dąbrówce, gdzie ponadto odkryto narzędzia krzemienne innych kultur mezolitycznych. Pierwszy dokument historyczny dotyczący Krasocina ukazał się jednak dopiero 24 kwietnia 1325 r. w Gnieźnie. Wystawił go arcybiskup gnieźnieński Janisław z okazji konsekracji kościoła w Fałkowie k/ Radoszyc i nadania mu dziesięciny ze wsi Krasocin. Za czasów Polski piastowskiej Krasocin z przyległościami należał do włości królewskich po dawnej dzielnicy sandomierskiej. Herbem Krasocina jest „Starykoń” – herb Hieronima Szafrańca, właściciela Krasocina w XVI w. Podobnie jak przed wojną Krasocin jest siedzibą gminy w powiecie włoszczowskim, a województwie świętokrzyskim (dawniej kieleckim). Leży u stóp zachodniego pasma Gór Świętokrzyskich – pasma Przedborsko-Małogoskiego; przy trasie Kielce-Częstochowa, niedaleko Włoszczowy.

SKŁAD ZARZĄDU ORKIESTRY

Z ramienia Zarządu OSP z Krasocina: Elżbieta Kowalczyk, Iwona Dusza, Leopold Kwapisz (kierownik Orkiestry), Bartłomiej Robak, Piotr Kuśmierczyk
Przedstawiciele Członków Orkiestry: Magdalena Kuśmierczyk, Tomasz Nejman, Bartłomiej Kowalczyk, Krystian Pawłowski, Damian Piaszczyński
IZBA PAMIĘCI ORKIESTRY

W ramach projektu „Rozbudowa działalności społeczno-kulturalnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin” współfinansowanego z PO RYBY uruchomiliśmy Izbę Pamięci Orkiestry. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rybackiego, budżetu państwa oraz wkładu własnego OSP Krasocin zakupione zostały meble do izby pamięci – gabloty, które ułatwiają ekspozycję ponad stuletniego dorobku Orkiestry.
W Sali dostępne są do obejrzenia kroniki orkiestry, dyplomy, trofea, gadżety, antyramy ze zdjęciami orkiestry z najważniejszych wyjazdów, biblioteczka orkiestrowa (książki nutowe na przestrzeni 100 lat istnienia orkiestry, publikacje promocyjne z miejsc, które odwiedziliśmy przez ostatnie lata), instrumenty orkiestrowe, również te służące jedynie jako eksponaty, informacje o sukcesach członków orkiestry itp.
Izba mieści się w pomieszczeniu przy salce prób Orkiestry w remizie OSP na ul. Macierzy Szkolnej. Eksponaty można zobaczyć w czasie prób Orkiestry, sekcji orkiestry lub po wcześniejszym umówieniu kontaktując się bezpośrednio z członkami Orkiestry lub mailowo:bartlomiej.robak@wp.pl

About us:

The Krasocin Youth Brass Band – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin (Świętokrzyskie Voivodeship, Włoszczowa Country), is one of the oldest bands in the mentioned area. There are 45 members, but the list is still growing.

It was founded in 1905 and initiated by the parish priest Teodor Urbański. From the 1926 it has been sponsored by the Straż Ogniowa (today’s OSP – Voluntary Fire Brigade).

In 2002, the post of the bandleader was taken by Mr Bartłomiej Robak. One year later it has become the best brass band in Świętokrzyskie Voivodeship. Since 2005, the MOD OSP Krasocin has started the collaboration with the group of majorettes caled APLAUZ and their choreographer, Mrs Iwona Dusza. Nowadays their shows are accompanied by majorettes performances. Both groups charm the audiences with their profesionalism, presence, fresh youthful enthusiasm and a various repertoire that includes orchestral and band transcriptions, modern music, folklore, pop and many other genres.

Competitive Awards:

– June 2015 – 2nd place at 23rd Poland’s Festival of Marching Bands (Category: Concert) and 1st place (Category: Showparade), Płock;

– June 2014 – Grand Prix of 42th Poland’s Festival of Youngest Marching Bands, Inowrocław;

– August 2015, August 2013 – 1st place (twice) at Poland’s Overview of Marching Bands, Rowy;

– July 2012 – The Public Award of Cheb for The Best Showparade at FIJO 2012.

Distinctive Events:

– International Music Bands Festival in Nova Dubnica, Slovakia 2015
– Balkan Folk Fest, Bulgaria 2014 (2nd place)
– Summer Music Festival in Mińsk Mazowiecki, August 2013;
– 3rd International Music Festival in Frankfurt (Oder), Germany 2011;
– World Grand Prix Volleyball Women Teams, Kielce 2009;
– International Music Festival „The Gold Trumpet” Kozy 2008;
– Europarade of Marching Bands, Suchowola 2007.